READING

first days in Toronto

first days in Toronto

We weren’t sure if we would like Toronto. However, after 8! months in Canada, we had to find it out and we moved here for a couple of weeks. Although Toronto isn’t the capital of Canada, it is the Canadian largest city. It’s several times bigger than our beloved Vancouver. And although there are no mountains and no ocean, after nearly two weeks in here, we really look forward to spending more time in this city. And we have to say that we love our neighborhood! Parkdale is a wonderful, colorful district with countless numbers of pubs, galleries, shops (but we will share more on that another time). And the best part is that it takes just about 15 minutes to walk to the beautiful, immense Lake Ontario. Isn’t it beautiful?

Nie byliśmy do końca pewni, czy polubimy się z Toronto. Jednak po 8! miesiącach w Kanadzie musieliśmy przekonać się na własnej skórze jak się tam mieszka. Stosunek Kanadyjczyków do tego miasta jest mniej więcej taki, jak Polaków do Warszawy. Mimo, że Toronto nie jest stolicą, to jest największym kanadyjskim miastem i zdecydowanie daje się to odczuć. Wprawdzie nie ma tutaj gór i Oceanu, jednak po prawie dwóch tygodniach spędzonych w Toronto, cieszymy się na kolejne, które tu spędzimy. Duży wpływ ma na to okolica w której mieszkamy. Kolorowa, z niezliczoną ilością knajpek, galerii, sklepików (ale o tym innym razem). Po wyjściu z domu, w 15 minut docieramy nad piękne, przeogromne jezioro Ontario. I to tu dziś was zabieramy. Pięknie tu, prawda?

IMG_4119 IMG_4123 IMG_4128 IMG_4129 IMG_4132


Polish couple traveling across North America. We love hiking, exploring mountains, woods and new cities. We can’t live without great food and good tea (sometimes coffee).

RELATED POST

INSTAGRAM
follow us on instagram