sense of freedom

As you may have noticed, it is very hard to us to say goodbye to Vancouver. We have heard many opinions that this city has something unusual that triggers extraordinary energy and will to live and explore. It sounds strange, but we have found something true in it. For us, Vancouver will forever associates with open space, sea breezes, mountain escapades and sense of freedom. I can repeat confident, yet no city has had such an impression on us like this. Our time to live in Vancity reached the end, but I know that we will still come here. We are very happy that we could live here almost half a year. It was a dream start of our journey. In fact, everything that will be happening to us now throughout our next plans was born there. Thank you Vancouver, we will never forget you!

Jak już pewnie zauważyliście, bardzo ciężko jest nam się rozstać z Vancouver. Wielokrotnie słyszeliśmy opinie, że to miasto ma w sobie coś niezwykłego, że wyzwala w ludziach niezwykłą energię, chęć do życia. Brzmi dziwnie, ale coś w tym jest. Dla nas Vancouver będzie kojarzyło się już zawsze z otwartą przestrzenią, morską bryzą, górskimi eskapadami i niczym nie skrępowanym poczuciem wolności. Powtórzę się pewnie, ale jeszcze żadne miasto nie wywarło na nas takiego wrażenia jak to. Nasz czas na mieszkanie w Vancity dobiegł już końca, ale wiem, że jeszcze będziemy tu wracać. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy tu mieszkać prawie pół roku, które sama nie wiem kiedy minęły… To był wymarzony start naszej podróży. Tak naprawdę wszystko to, co będzie się z nami teraz działo, cały nasz prawie plan urodził się właśnie tam. I nigdy tego nie zapomnimy.


IMG_7459 IMG_7476 IMG_7480 IMG_7484 IMG_7495 IMG_7497 IMG_7505 IMG_7506 IMG_7507 IMG_7519 IMG_7522


Polish couple traveling across North America. We love hiking, exploring mountains, woods and new cities. We can’t live without great food and good tea (sometimes coffee).

RELATED POST

INSTAGRAM
follow us on instagram