READING

Vancouver Island trip

Vancouver Island trip

IMG_8263
Last Sunday was extraordinary in many ways. We decided to take the ferry and go to Nanaimo on Vancouver Island. That was our first Canadian ferry trip. And it was terrific!
Miniona niedziela była niezwykła pod wieloma względami. Postanowiliśmy wybrać się promem do Nanaimo na Vancouver Island. To była nasza pierwsza kanadyjska podróż promem i była wspaniała!

IMG_8267 IMG_8268 IMG_8288 IMG_8302 IMG_8314 IMG_8371 IMG_8381 IMG_8319 IMG_8402 IMG_8409 IMG_8330

IMG_8361
We left very early in the morning to Horseshoe bay, where our ferry departed. The bay makes itself already quite an impression. Our ferry trip lasted less than two hours and was breathtaking. The view of The North Shore Mountains is marvellous. It was incredibly windy, but we were well prepared for that.

Ruszyliśmy wcześnie rano do Horseshoe bay, skąd wypływał nasz prom. Sama zatoka robi już niezłe wrażenie. Nasza podróż  trwała niestety tylko niecałe dwie godziny, ale i tak była wspaniała. Widok Gór Nadbrzeżnych o poranku był oszałamiający. Na promie wiało niesamowicie, ale  byliśmy na to dobrze przygotownani.  

IMG_8429 IMG_8436 IMG_8441 IMG_8442
The ferry was very comfortable. It has a big sundeck and a plenty space inside including bar and restaurant.
Wait for another post, and you will see where we got…

Podróżowanie promem na Vancouver Island, poza tym, że jest jedynym sposobem, żeby się tam dostać, jest bardzo wygodne. Prom miał duży taras widokowy na dachu, z miejscem do siedzenia, osłoniętym przed wiatrem. W środku na pokładzie znajdowały się bar i restauracja, a nawet sklep z pamiątkami.
Kolejna porcja zdjęć niebawem, dowiecie się też dokąd zawędrowaliśmy na wyspie… 

IMG_8330


Polish couple traveling across North America. We love hiking, exploring mountains, woods and new cities. We can’t live without great food and good tea (sometimes coffee).

RELATED POST

INSTAGRAM
follow us on instagram