READING

Vermillion Lakes

Vermillion Lakes

Last time I wrote that Banff was our primary destination when we thought about Canada. I want to show you why we dreamed about visiting this place. And it’s not only because of its little town charm. It’s mountains, lakes, and rivers. So today is the day we are going show (again) you what we love most about Canada. Although I’m writing this post from one of the biggest and most exciting cities in the world, seeing all these photos, makes me happier than ever. Partially because I know we are going back to Canada soon! And I can’t wait to breath fresh mountain air and conquer another mountain peaks! I always thought about myself as a city person, but with this views right on your doorstep, it’s really hard to want to live in a city again…

Pisałam ostatnio, że Banff było pierwszym miastem o jakim myśleliśmy planując wyjazd do Kanady. Jeśli do tej pory nie wiedzieliście, dlaczego zdecydowaliśmy się na wyjazd do Kanady, to mam nadzieję, że po kilku ostatnich postach nie macie już wątpliwości. I nie chodzi tylko o mało miasteczkowy urok, ale też o to, co otacza to miejsce, czyli góry, jeziora, lasy i rzeki. Dziś po raz kolejny pokażemy Wam wszystko  to, co uwielbiamy w Kanadzie. I choć piszę to z jednego z największych i najbardziej ekscytujących miast na świecie, to wracając do tych zdjęć jestem przeszczęśliwa, bo wiem, że już niedługo wracamy do Kanady! Tęsknimy za świeżym powietrzem i zdobywaniem górskich szlaków; za popołudniami spędzanymi na plaży, w lasie, parku… Zawsze myślałam, że jestem prawdziwym mieszczuchem, ale z takimi widokami na wyciągnięcie ręki, ciężko jest myśleć o mieszkaniu w mieście….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_6645

IMG_6632

IMG_6653

IMG_6650

IMG_6656

IMG_6658

IMG_6661

IMG_6663

IMG_6667

IMG_6664

IMG_6675

IMG_6671

IMG_6684

IMG_6679

IMG_6688

IMG_6690

IMG_6697

IMG_6700


Polish girl obsessed with hiking, exploring mountains, woods, and new cities. She can’t live without great food and good tea and coffee. Currently planning new adventures with her husband.

RELATED POST

INSTAGRAM
follow us on instagram